Hal 98:Mimari tanımlanmadan önce, teknoloji seçimi yapılması gerektiğine inanır.

Bir yazılım projesi geliştirilmeye karar verildiğinde ekibin sahip olduğu yetenek ve kabiliyetler önem arz eden konuların başında gelir. Ekibin daha önceki başarıları, hataları ve ürettikleri bir sonrakisi için katma değer niteliği taşıyan unsurlardır.

Ne varki pek çok ekip sahip olunan bilgi ve deneyimi o kadar çok benimser ki diğer bütün problemleri de aynı yollarla çözümlemeye çalışır. Bir nevi Golden Hammer ve biraz da Cargo Cult Programming Anti-Pattern’ lerinin sıklıkla yaşandığı haldir.

Oysaki bir ürünün çözüm gerektiren mimarisi tasarlanmaya başlanmadan önce sorgusuz kabul gören teknikler, pratikler, disiplinler ve teknolojik araçlar ürünün gelişimine olmusuz etkide bulunabilir. Süreler uzayabilir, ortaya OverEngineering anti-pattern’ i çıkabilir ve aslında aile için tasarlanmış sedan otomobilin içine 340 km hızla gidebilmesini sağlayacak motor konulmuş olabilir.

Birden fazla ekibe sahip olan firmalarda ekipler arası teknoloji transferi ve bilgi aktarımı yeni nesil ürünlerin geliştirilmesinde seçilecek enstrümanları belirleme açısından önemli bir konudur.

Dolayısıyla mimari tasarımların oluşturulmasında şekillenmeye başlayan teknolojileri göz önüne almak çok daha doğru bir yaklaşımdır. Pek tabi seçim yaparken sıkıntıya düşülebilecek bir husus vardır ki o da bu teknolojik bilgiyi kimin bu kadar iyi bileceğidir. Ekip içi görevlendirmeler ile gelişmelerden haberdar olunması, uygun görev ve sorumluluk atamaları ile sürekli güncel kalınması sağlanabilir.

Teknoloji, pratik, prensip gibi enstrümanların seçiminde çözüm/yazılım mimarlarına büyük sorumluluk düşer.

Mimari tasarımdan önce kullanılacak teknolojinin seçilmesi ürün gelişimi açısından sorun teşkil edebilirken bazı hallerde de kullanılabilecek teknoloji sadece bir tanedir. Böyle haller istisnai olarak kabul edilebilir tabi.

Anahtar Kelimeler (Bunlara Bir Bakalım)

  • Golden Hammer,
  • Cargo Cult Programming,
  • OverEngineering

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 + = sekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>