Hal 97:Arada bir de olsa masasındaki klavyeyi temizlemeye üşenir.

Junior developer olarak işe başladığım da IBM marka bir Laptop sahibi olmuştum. Evdeki antika bilgisayar göz önüne alındığında bu benim için harika bir şeydi. Her gün eve getirip götürüyordum. Tatile bile birlikte giderdik. Lakin bilgisayar benden önce bir kaç geliştiricinin elinden geçmişti. Hatta ilk sahibi şirketin ortaklarından birisiydi. Yeni bilgisayarlar geldikçe eskiyenler daha alt kademelere veya işe yeni başlayanlara veriliyordu.

Geliştiriciler bir süre sonra kullandıkları donanım üzerinde biriken toz parçaların fark etmezler. Özellikle klavye ve monitörlerin arada bir temizlenmesi gerekirken kullanıcıları için onlar hiç tozlanmaz parçalar gibidir.

Laptop’ un herşeyi iyiydi. Hızlı, dayanıklı, yüksek çözünürlüklü. Tek sıkıntı klavyesi içerisine birikmiş olan susam, saç ve tırnak parçalarıydı. E haliyle kimse temizlemediğinden klavye içi oldukça kirlenmişti. Aralara bir şekilde pek çok parça girmiş son bir senedir orada konaklamaktaydılar. Bir gün klavyenin her bir tuşunu tek tek çıkartıp bir diş fırçası yardımıyla her bir parçasını temizledim. Pırıl pırıl olmuştu. Tek sorun Space tuşunu istediğim gibi oturtamamış olmamdı.

Bu hikayeden çıkaralacak hisse şudur aslında: Pek çok yazılım geliştirici (özellikle erkek olanları) pasaklıdır. Masada bir şeyler içerken sakarlıkları ile onu klavye üstüne dökmek bir yazılımcı geleneği olmuştur. Göbek üstünde biriken poaça veya susam parçaları ise olmassa olmazlardandır. Hele ki evinde bilgisayarı başında sigara da içiyorsa o sinen nikotin kokusunu donanım üzerinden kazımak yıllar sonra epeyce zor olur. Masanın temizlenmesi her ne kadar kolay olsa da klavyelerde biriken partiküller yıllarca orada gizlenebilirler. Bu yüzden arada bir de olsa onları temizlemek de yarar vardır. Çevre ve bireysel sağlık açısından.

Anahtar Kelimeler (Bunlara Bir Bakalım)

Bakacak, öğrenecek bir şey yok! Temiz olun!

Hal 97:Arada bir de olsa masasındaki klavyeyi temizlemeye üşenir.” üzerine 2 yorum

  1. Bir keresinde elimde kahve fincanı ile bir yazı okurken uyukladım(istemsizce). Ve tam klavyenin üstüne hatrı sayılır miktarda kahve döküldü. O anki şaşkınlıkla laptopu kapıp ters geçirdim ve pili çıkardım. Neyse ki bilgisayar çalışmaya devam etti. Fakat klavye pert :) Dediğiniz gibi klavyelerde ciddi miktarda artık oluşuyor toz , kül , yiyecek artığı vs derken bunlar tepkimeye girip değişik kıvamlı bir pisliğe dönüyor. Ne zaman klavyenin tuşları ağırlaşıyor veya basmıyor.O zaman insanlar haaa bu klavye kirlenmiş diyor:) Ancak bir klavye temizlemekte gerçekten angarya belki de bu yüzden “boşver şimdi uğraşamam” fikri doğuyordur.

    1. Hocam sanırım bu sorunun kökten çözümlerinden birisi dokunmatik klavyeler. İster cam gibi sert bir yüzeyde ister bir masa üzerine yansıtılan görüntüyle olsun en temiz ve garanti çözüm gibi :D

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


1 − = sıfır

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>