Hal 96:Bir suçlu aradığında bu genelde projede kendinden önce çalışmış olan geliştirici/geliştiriciler olur

Yazılımcının işi aslında hiç kolay değildir. Sayısız programlama dilinden birini veya bir kaçını kullanıp, karmaşık problemleri yine karmaşık sayılabilecek mimariler, disiplinler ile harmanlayarak, müşterinin yüzünde tebessüm bırakacak ürünlerin geliştirimesinde rol almaya çalışır. Hele ki bir ekip çalışmasının söz konusu olduğu geliştirmelerde koordinasyon, süreç ve yönetim güçlükleri de işin içerisine girince tebessüm bıraktırmak epeyce zorlaşır.

Projenin veya iterasyonun sonlanmasına yakın artan baskı, sıkışık teslimat süreleri, yönetici tavırları, müşterinin olur olmaz isteklerinin kabülü, beklenenden az elde edilen gelir, kız/erkek arkadaşla yapılan kavga ve daha bir çok şey geliştiricinin zaten çorba olan kafasına tuz biber eker.

Yoğun olarak yazılım geliştirme işinde yer alan kişilerin zaman içerisinde psikolojik yıpranmaya uğramaları çok da şaşılacak bir durum değildir.

Peki işler kötüye gitmeye başladığında? Pproje geciktiğinde, istenen görevlerde sarkmalar olduğunda? Geliştiricilerin hepsi insandır ve çok doğal olarak psikolojisi vardır. Günlük rutin içerisinde değişken durumlarda değişkenlik gösterebilen bu psikolojinin içinde savunma ve yaptığını korumu dürtüleri de vardır.

Eğer süreç içinde işler bir geliştirici için ters gidiyorsa mutlaka “ürünün önceki zaman diliminde meydana gelen bir hat”a sonucu bu noktaya gelinmiştir düşüncesi hakimdir. Bu düşünce esasında önceki geliştiriciyi veya geliştiricileri suçlama noktasına kadar gider.

Bir ürüne geliştirme yaparken var olan koşullar çerçevesindeki standartlara uymak ve bunun dışına çıkmadan kodlama yapmak, sonradan gelen geliştiricilerin hakkımızda iyi şeyler düşünmesine neden olur.

En azından şirketin var olan kod-kalite standartlarına uyulmaya çalışılmasında yarar vardır.

Ne yazık ki bu tip savunma mekanizmalarının yöneticiler için bir kıymeti yoktur. Her ne kadar geçerli bir sebep olsa da yönetim kademesi veya işin sahibi, ürünün istenen nitelikleri ile istenen zamanda veya olabilecek en kısa sürede çıkmasını bekler.

Anahtar Kelimeler(Bunlara Bir Bakalım)

  • Hatasız Kodlama
  • Okunabilir Kod
  • Kodlama Standartları
  • Kod-Kalite Standartları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 × = sekiz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>