Hal 93:Ekranının görünür olmasından ve arkasından sürekli birilerinin geçmesinden rahatsız olur.

Yazılım sektöründe ürün geliştirme sıkışık süreler nedeniyle zaman içerisinde stres dozu yüksek bir hal alabilir. Her ne kadar modern dünyanın bilinen popüler süreçleri ve metodolojileri bu baskıları minimize etmekte olsa da, kod başında oturanların günün belirli saatlerinde yüksek konstantrasyon içerisinde bulunmaları şarttır.

Her ne kadar adam-gün hesabına göre yapılan planlamalarda 8 saat esas alınsa da, yazılımcının gün içerisindeki maksimum odaklanabilirliği bu kadar uzun değildir.

Yüksek konsantrasyon projeden projeye daha kritik seviyelerde gerekebilir. Söz gelimi askeri sanayide, finansal risk içeren ürünlerde, üretim bantlarına ait uygulamalarda, bilimsel unsurlar içeren arge  projelerinde çalışanların stresten uzak iş yapabilmeleri önemlidir. Bu nedenle yazılımcının konstantrasyonunu bozacak ortamlar içerisinde yer almaması tercih edilir. Konsantrasyonu arttırabilecek bir kaç unsur vardır. Söz gelimi,

 • Yeşillik veya mavi gökyüzü gören bir şirket katında çalışmak(adım atar atmaz yeşillik bir alan çıkabildiğinizi düşünün. Teknokent, Teknopark çalışanları kıymetini bilmeli)
 • Diğer geliştiriciler ile çok iç içe oturmayacak şekilde ferah bir masa da oturmak,
 • Çok fazla gürültü ihitva etmeyen ortamlara sahip olmak(iş birimleri ile bir arada olan ekipler, iş birimlerinin hararetli tartışma ve telefon konuşmalarına maruz kalabilirler)
 • Geceleri 00 ile 05 arasında mutlaka uyku halinde kalabilmek ve bu nedenle sabah yorgun uyanmamak,
 • Öğle araları, öğle sonrası çalışmalara olumsuz etkide bulunabilecek ağır gıdalardan kaçınmak vb

Bireysel konsantrasyon dışında ekip konsantrasyonu da önemli bir konudur. Bunu yüksek seviyede tutabilmek için gerekli aksiyonları üst kademe ve yöneticilerin sorumlulukları arasındadır.

Ortamsal veya bireysel anlamda bakılabilecek pek çok şey olmasına rağmen iş yerlerinde yazılımcı psikolojisini ve doğal olarak konsantrasyonunu bozacak etkenler de vardır.

 • Ortamın gürültülü olması,
 • Başka departmanların yazılım departmanı ile iç içe durması,
 • Havasız, gökyüzü görmeyen odalarda çalışılması(In-Box Developer written Code)
 • ve daha da önemlisi oturulan masanın arkasından sürekli birilerini geçmesi; sürekli olmasa da geçenlerin ekranda olup bitenleri merak etmesi,

Bu nedenle özellikle yönetimsel kadroda yer alanların, proje veya ürün yöneticilerinin sorumluluk alması, ekibin birey ve grup bazında konsantrasyonu azaltabilecek etkenleri minimuma indirgemesi önemlidir.

Anahtar Kelimeler(Bunlara Bir Bakalım)

 • Yazılımcı ve Spor,
 • Yazılımcının uyku düzeni,
 • Gündelik yaşamda stresi azaltmanın yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× yedi = 42

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>