Hal 91:Kimi geliştiricinin en kıymetli eşyası kulaklıklarıdır.Çünkü kod yazarken dünyadan soyutlanmak ister

Hal 93‘ de belirtildiği üzere geliştiricilerin konsantrasyonunu yüksek tutması için çeşitli yollar vardır. Bunlar arasında en bilinenlerinden birisi dünyadan soyutlanıp sadece ekran sınırları içerisinde kalarak bir süre kodlama yapmayı sağladığı düşünülen müzik dinleme eylemidir.

Bu eylemin sebebi genellikle müziği çok sevmek olabileceği gibi, “benimle konuşmayın yoğunum ayrıca size tepkiliyim” veya “şu adamın sakız çiğnerken çıkarttığı ses beni rahatsız ediyor” gibi psikolojiler de olabilir.

Gürültü kirliliği bulundurmayan çalışma alanları, geliştiricinin kulaklıkları ile kendisini dünyadan soyutlamaya gerek bırakmadan kod yazmasını olanaklı kılar.

Müzik dinlemek güzeldir hatta kimi zaman geliştiriciler kendi modlarına göre kaliteli ses veren kulaklarına bağlanıp Matrix’ in içine girer ve maksimum düzeyde efora ulaşarak kod yazar. Lakin bunun suyunu çıkartmamak önemlidir.

Bir geliştiricinin günlük çalışma kapasitesine göre çok yüksek oranlarda müzik dinleyerek iş yapmaya çalışması aslında çok da verimli değildir. Çevre ile olan iletişimi kesmek bir süre iyi kod yazılmasını sağlayabilir ama sonrasında farklı etkiler gösterir. Müziğe kapılıp sosyal ağlarda kaybolmaya başlanıldığı an atanmış görevler için gecikme anlamına gelir. Ayrıca bu kadar kulaklık bağımlısı olmak ilerleyen yaşlarda duymaya yarayan bazı hassas tellerin de çabuk eskimesine neden olabilir.

Bir zaman sonra geliştiricinin en kıymetli eşyası haline gelen kulaklıkları onu sahiplenir. İş yerinde, yolda, yatakta, oyun konsolu başında, mutfakta vs… Yine de iyi ses kalitesine sahip bir kulaklık her geliştiricinin vazgeçilmezidir.

Anahtar Kelimeler (Bunlara Bir Bakalım)

Sennheiser

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 3 = onbir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>