Kategori arşivi: Geyik

Mizahsen haller olarak ifade edebiliriz.

Hal 97:Arada bir de olsa masasındaki klavyeyi temizlemeye üşenir.

Junior developer olarak işe başladığım da IBM marka bir Laptop sahibi olmuştum. Evdeki antika bilgisayar göz önüne alındığında bu benim için harika bir şeydi. Her gün eve getirip götürüyordum. Tatile bile birlikte giderdik. Lakin bilgisayar benden önce bir kaç geliştiricinin elinden geçmişti. Hatta ilk sahibi şirketin ortaklarından birisiydi. Yeni bilgisayarlar geldikçe eskiyenler daha alt kademelere veya işe yeni başlayanlara veriliyordu.

Geliştiriciler bir süre sonra kullandıkları donanım üzerinde biriken toz parçaların fark etmezler. Özellikle klavye ve monitörlerin arada bir temizlenmesi gerekirken kullanıcıları için onlar hiç tozlanmaz parçalar gibidir.

Laptop’ un herşeyi iyiydi. Hızlı, dayanıklı, yüksek çözünürlüklü. Tek sıkıntı klavyesi içerisine birikmiş olan susam, saç ve tırnak parçalarıydı. E haliyle kimse temizlemediğinden klavye içi oldukça kirlenmişti. Aralara bir şekilde pek çok parça girmiş son bir senedir orada konaklamaktaydılar. Bir gün klavyenin her bir tuşunu tek tek çıkartıp bir diş fırçası yardımıyla her bir parçasını temizledim. Pırıl pırıl olmuştu. Tek sorun Space tuşunu istediğim gibi oturtamamış olmamdı.

Bu hikayeden çıkaralacak hisse şudur aslında: Pek çok yazılım geliştirici (özellikle erkek olanları) pasaklıdır. Masada bir şeyler içerken sakarlıkları ile onu klavye üstüne dökmek bir yazılımcı geleneği olmuştur. Göbek üstünde biriken poaça veya susam parçaları ise olmassa olmazlardandır. Hele ki evinde bilgisayarı başında sigara da içiyorsa o sinen nikotin kokusunu donanım üzerinden kazımak yıllar sonra epeyce zor olur. Masanın temizlenmesi her ne kadar kolay olsa da klavyelerde biriken partiküller yıllarca orada gizlenebilirler. Bu yüzden arada bir de olsa onları temizlemek de yarar vardır. Çevre ve bireysel sağlık açısından.

Anahtar Kelimeler (Bunlara Bir Bakalım)

Bakacak, öğrenecek bir şey yok! Temiz olun!

Hal 91:Kimi geliştiricinin en kıymetli eşyası kulaklıklarıdır.Çünkü kod yazarken dünyadan soyutlanmak ister

Hal 93‘ de belirtildiği üzere geliştiricilerin konsantrasyonunu yüksek tutması için çeşitli yollar vardır. Bunlar arasında en bilinenlerinden birisi dünyadan soyutlanıp sadece ekran sınırları içerisinde kalarak bir süre kodlama yapmayı sağladığı düşünülen müzik dinleme eylemidir.

Bu eylemin sebebi genellikle müziği çok sevmek olabileceği gibi, “benimle konuşmayın yoğunum ayrıca size tepkiliyim” veya “şu adamın sakız çiğnerken çıkarttığı ses beni rahatsız ediyor” gibi psikolojiler de olabilir.

Gürültü kirliliği bulundurmayan çalışma alanları, geliştiricinin kulaklıkları ile kendisini dünyadan soyutlamaya gerek bırakmadan kod yazmasını olanaklı kılar.

Müzik dinlemek güzeldir hatta kimi zaman geliştiriciler kendi modlarına göre kaliteli ses veren kulaklarına bağlanıp Matrix’ in içine girer ve maksimum düzeyde efora ulaşarak kod yazar. Lakin bunun suyunu çıkartmamak önemlidir.

Bir geliştiricinin günlük çalışma kapasitesine göre çok yüksek oranlarda müzik dinleyerek iş yapmaya çalışması aslında çok da verimli değildir. Çevre ile olan iletişimi kesmek bir süre iyi kod yazılmasını sağlayabilir ama sonrasında farklı etkiler gösterir. Müziğe kapılıp sosyal ağlarda kaybolmaya başlanıldığı an atanmış görevler için gecikme anlamına gelir. Ayrıca bu kadar kulaklık bağımlısı olmak ilerleyen yaşlarda duymaya yarayan bazı hassas tellerin de çabuk eskimesine neden olabilir.

Bir zaman sonra geliştiricinin en kıymetli eşyası haline gelen kulaklıkları onu sahiplenir. İş yerinde, yolda, yatakta, oyun konsolu başında, mutfakta vs… Yine de iyi ses kalitesine sahip bir kulaklık her geliştiricinin vazgeçilmezidir.

Anahtar Kelimeler (Bunlara Bir Bakalım)

Sennheiser

Hal 66:Sosyal hayatı dijital dünyada arar.

Çevreye baktığımızda özellikle yeni nesillerin, ellerinden düşürmedikleri akıllı telefonları ile dünya üzerindeki bir noktadan diğerine hareket ettiklerini görürüz. Bu koordinatlar çeşitlilik gösterse de, aralarında değişmeyenler de vardır. WC, Yemek Masası, Çalışma Masası vb…Hatta, otobüste ayakta giderken, yolda yürürken, gün batımının karşısında otururken…

Peki bu insanlar bu mobilite içerisinde neye bakmaktadır. Onları ekranları başına bu denli fazla kitleyen şeyler nelerdir? Çok doğal olarak sosyal medyadır. Facebook’ un dan tutunda Twitter’ ına, Pinterest’ inden, Instagram’ ına kadar bir çok alan…

Oysa ki unutulan önemli bir kaç husus vardır…

  • Güzelim gün batımını izleyip o anın tadını çıkartmak varken, mobil cihaza gömülüp kaybolmak…
  • Bir çocuğun en mutlu gülümsemesini hissetmek yerine onu fotoğraflayıp Facebook’ a yüklemeye çalışıp Like’ ları saymak…
  • Pek çok kişinin gidemediği ülkelere gidip Instagram’ a koyacağı fotoğraflar ile övünüp, gittiği yerler için kağıda not çıkarmamak…
  • Arkadaşlar ile karşılıklı oturup sabahlamak varken, bunu bilgisayar başından kalkmadan yapmak…

vb…

Sosyal medya olmazsa olmazlardandır ama tüm hayatı onun üzerine kurup kişisel düzeni bu şekilde yürütmek olmaması gerekenlerdendir.

Hal böyle olunca da yazılımcının sosyal dengeyi aradığı en önemli yer olur dijital dünya. Zaman ilerledikçe yazılımcı, kendisini gerçek dünyada daha da yalnız hisseder. İnsanlarla iletişime geçmek için konuşmak yerine email yazmayı tercih eder. Yoğun iş temposu ve sıkıntılar da işin içerisine girince, dertlerini yakın arkadaşları ile paylaşmak yerine, Tweet mesajları atarak anlatmaya çalışır cümle aleme. Olan psikolojiye olur.

Anahtar Kelimeler (Bunlara Bir Bakalım)

Arda Çetinkaya